Tulevat koulutukset
Vapaaehtoisille ja kumppaneille
Kevätmaljat -tilaisuus 27.5.2026 klo 16.30-18 (Zoom)
Hyvä Luetaan yhdessä -vapaaehtoinen, tule vaihtamaan ajatuksia kuluneesta lukuvuodesta ja kippistelemään yhdessä tälle kaudelle!
Kokoonnumme Zoomissa keskiviikkona 27.5.2026 klo 16.30-18. Tilaisuus perustuu vapaamuotoiseen keskusteluun. Lopuksi nostamme yhdessä maljan, joten varaathan itsellesi jotakin mieluista juomaa sitä varten.
Ilmoittaudu tilaisuuteen TÄSTÄ. Lämpimästi tervetuloa!
Lisätiedot: salla.tieva(a)luetaanyhdessa.fi / 045 8723929
Infotilaisuus Luetaan yhdessä -toiminnasta kiinnostuneille 20.8.2026 klo 16-17 (Zoom)
Järjestämme seuraavan valtakunnallisen infotilaisuuden Luetaan yhdessä -toiminnasta kiinnostuneille ja toiminnassa hiljattain aloittaneille torstaina 20.8.2026 klo 16-17. Tilaisuus on suunnattu erityisesti Luetaan yhdessä -ryhmien ohjaamisesta kiinnostuneille vapaaehtoisille, mutta se soveltuu hyvin myös verkostokumppaneille tai yhteistyötä harkitseville tahoille. Tilaisuus pidetään Zoom-alustalla verkossa. Ilmoittaudu mukaan TÄSTÄ. Tervetuloa!
Lisätiedot: salla.tieva(a)luetaanyhdessa.fi / 045 8723929
Luetaan yhdessä -toiminnan infotilaisuus Kauniaisten kirjastossa 25.8.2026 klo 12-14
Käynnistämme syyskuussa 2026 uuden Luetaan yhdessä -ryhmän Kauniaisiin ja etsimme nyt vapaaehtoisia ohjaajia ryhmään! Ryhmä tulee kokoontumaan Kauniaisten kirjastossa tiistaisin klo 12-14. Ryhmän ohjaamisesta kiinnostuneille suunnattu infotilaisuus pidetään Kauniaisten kirjastossa (Thurmaninaukio 6) tiistaina 25.8.2026 klo 12-14. Lämpimästi tervetuloa! Ilmoittaudu infotilaisuuteen TÄSTÄ.
Kauniaisten ryhmän toimintaan mukaan lähteville ohjaajille järjestetään lisäksi suunnittelukoulutus tiistaina 8.9. klo 11.30-14.30. Ryhmän on tarkoitus käynnistyä 22.9.2026.
Lisätiedot: salla.tieva(a)luetaanyhdessa.fi / 045 8723929
Luetaan yhdessä -toiminnan infotilaisuus Varissuolla Yhdessä-yhdistyksen tiloissa 1.9.2026 klo 17-19
Käynnistämme syksyllä 2026 uuden Luetaan yhdessä -ryhmän Turun Varissuolla ja etsimme nyt uusia vapaaehtoisia ohjaajia ryhmään! Ryhmä tulee kokoontumaan Varissuon kirjastolla tiistaisin klo 17-18.45. Ryhmän ohjaamisesta kiinnostuneille suunnattu infotilaisuus pidetään tiistaina 1.9.2026 klo 17-19 Yhdessä-yhdistyksen tiloissa osoitteessa Nisse Kavon katu 3 (Varissuon kirjastorakennus). Lämpimästi tervetuloa! Ilmoittaudu tilaisuuteen TÄSTÄ.
Varissuon ryhmän toimintaan mukaan lähteville ohjaajille järjestetään lisäksi suunnittelukoulutus tiistaina 15.9. klo 16-19. Ryhmän on tarkoitus käynnistyä syys-lokakuun taitteessa.
Lisätiedot: salla.tieva(a)luetaanyhdessa.fi / 045 8723929
Luetaan yhdessä -verkoston syysseminaari 26.9.2026 (Paasitorni, Helsinki)
Vuotuinen syysseminaarimme järjestetään tänä vuonna lauantaina 26.9.2026 ja kyseessä on perinteisesti koko päivän tapahtuma. Paikkana toimii viime vuodesta tuttu Paasitorni, joka sijaitsee Helsingin Hakaniemessä. Kauempaa saapuville korvataan matkakulut edullisimman vaihtoehdon mukaan.
Syysseminaarin tarkemman ohjelman ilmoitamme kesäkuun alussa ja samalla avaamme ilmoittautumisen tapahtumaan. Tilaisuus on tarkoitettu Luetaan yhdessä -ryhmien vapaaehtoisille.
Koulutus luku- ja kirjoitustaidon alkeiden ohjaamisesta (Zoom)
(HUOM. Tämä koulutus on siirtynyt syksylle 2026. Tarkemmasta ajankohdasta tiedotetaan myöhemmin nettisivuilla, somessa sekä verkoston uutiskirjeessä, jonka tilauslomake löytyy sivuston alareunasta.)
Koulutuksen pääpainona on ensiaskeleet luku- ja kirjoitustaidottomien kanssa toimimisessa. Osallistujat saavat tietoa luki-taidon oppimisprosessista ja siihen vaikuttavista tekijöistä sekä käytännön vinkkejä opiskelijoiden opettamiseen ja ohjaamiseen.
Ilmoittaudu koulutukseen TÄSTÄ.
Lisätiedot: natalia.nordling(a)luetaanyhdessa.fi / 045 196 2422
Toisto-menetelmäkoulutukset
Koulutuksissa tutustutaan Toisto-menetelmään, joka on Helsingin yliopistossa kehitetty suullinen ja yhteisöllinen tapa opettaa suomen kielen alkeita saavutettavasti. Menetelmä perustuu kuunteluun, toistamiseen, mallintamiseen ja opetuskuvien käyttöön. Toisto-ryhmissä oppijoilta ei edellytetä samaa kieltä tai luku- tai kirjoitustaitoa.
Toisto-menetelmä soveltuu hyvin monikielisten ryhmien opetukseen. Menetelmää voivat hyödyntää eri alojen ammattilaiset. Menetelmän käyttö onnistuu ilman kielioppisääntöjen muistamista. Koulutuksissa käsitellään myös Sosiaalista suomea -hankkeessa kehitettyjä toimintamalleja ja niihin tuotettuja uusia opetusmateriaaleja.
Tiistaina 25.8.2026 klo 15-17.30 koulutus verkossa (Zoom) osana Kaverikieli-mallin kehittämistä. Ilmoittaudu TÄSTÄ 24.8. mennessä.
Kaverikieli-mallissa opetusmateriaalit on suunnattu peruskoululaisille ja ammattilaisten käyttöön.
Maanantaina 31.8.2026 klo 17-19 koulutus verkossa (Zoom) osana Huoltajien Toisto-mallin kehittämistä. Ilmoittaudu TÄSTÄ 30.8. mennessä.
Huoltajien Toisto-mallissa opetusmateriaalit on suunnattu vapaaehtoisten vertaisohjaajien käyttöön. Huoltajien Toisto-mallissa toimintaa voivat ohjata ja koordinoida ammattilaiset kuntien ja koulujen tarpeiden mukaan. Huoltajien Toisto-malli on konkreettinen tapa tukea kielen alkeiden perhelähtöisesti ja yhteisöllisyyttä ja kotoutumista koulukohtaisesti sekä edistää koulun ja kodin yhteistyötä.
Koulutukset järjestää Sosiaalista suomea -hanke. Kouluttaja on hankkeen kouluttaja Niina Rönty (luokan- ja erityisopettaja, nepsy-valmentaja). Lisätiedot: minna.savolainen (a) toistomalli.fi / 0503303132.
Sosiaalista suomea – Toisto-menetelmä kouluihin -hanke on osa Suomen Akateemisten Naisten Liiton kotoutumistoimintoja. Toisto-menetelmäkoulutusten kohderyhminä ovat peruskoulujen ammattilaiset monialaisesti sekä vapaaehtoiset ja vertaiset (suomea osaavat huoltajat ja vanhemmat). Hanke on Euroopan unionin turvapaikka-, maahanmuutto- ja kotouttamisrahaston (AMIF) osarahoittama ajalla 17.2.2025-16.2.2028.
Muut Toisto-menetelmäkoulutukset löytyvät TÄÄLTÄ.
Yhteistyökumppaneille
Mikäli oppilaitoksenne on kiinnostunut yhteistyöstä Kaverikieli- ja Huoltajien Toisto -mallien osalta, ota yhteyttä asiantuntija Minna Savolaiseen minna.savolainen (a) toistomalli.fi / 0503303132. Lue Sosiaalista suomea – Toisto-menetelmä kouluihin -hankkeesta täältä.
Mikäli organisaationne tai kuntanne on kiinnostunut Toisto-tuokioiden toteuttamisesta yhteiskuntaorientaation ohella, kerromme mielellämme lisää. Lue lisää Toisto-menetelmästä täältä ja ota yhteyttä asiantuntija Minna Savolaiseen minna.savolainen (a) toistomalli.fi / 0503303132.