Opetusryhmät

maakunnat
Ahvenanmaa
Etelä-Karjala
Imatra
Monikulttuurikeskus Kipinä
Asemäentie 6 B
Tiistai klo 12.00 - 14.00
Milja Littow
info(a)imatrankipina.com
Lappeenranta
Keskusta
Me-talo, Kauppakeskus Opri, 2. krs.
Valtakatu 30
Keskiviikko klo 12.00-14.00
Eeva Visala
eeva.visala(a)gmail.com
Sammonlahti
Sammonlahden seurakuntakeskus
Hietakallionkatu 7
Torstai klo 17.00-18.30
Jenni Kylliäinen
jkylliai(a)student.uef.fi
Etelä-Pohjanmaa
Etelä-Savo
Kainuu
Kajaani
Keskusta
SPR:n toimisto,
Kauppakatu 44
Tiistai klo 10.15-11.45
Kaija Itkonen
kaijasin.itkonen(a)gmail.com
Kanta-Häme
Hämeenlinna
Kumppanuustalo
Kirjastokatu 1
Maanantai klo 10.00-12.00
Huomaa: lastenhoito järjestetty
Ulla Linjama
ulla.linjama(a)gmail.com
Kumppanuustalo
Kirjastokatu 1
Keskiviikko klo 10.00-12.00
Huomaa: lastenhoito järjestetty
Mervi Punto
meevipunto(a)gmail.com
Kumppanuustalo
Kirjastokatu 1
Maanantai klo 18.00-20.00
Marjatta Kurri
marjatta.kurri(a)pp1.inet.fi
Vanajan osaston naisvankilassa toimiva ryhmä
lisätietoa kysyttäessä
Huomaa: naisryhmä
Tuula Kemppi
tuula.kemppi(a)om.fi
Vanajan vankilan Ojoisten osastolla toimiva ryhmä
lisätietoa kysyttäessä
Huomaa: miesten ryhmä
Minna Mantila
minna.manttila(a)om.fi
Riihimäki
Riihimäen kansalaisopisto/aikuislukio,
Puistikko 5
Keskiviikko klo 12.00
Huomaa: myös miehet
Pirjo Viitanen
pirjo3.viitanen(a)gmail.com
Keski-Pohjanmaa
Keski-Suomi
Kymenlaakso
Kotka
Aittakorpi
Aittakorven seurakuntatalo
Luhtipolku 3
Tiistai ja perjantai klo 10.00-12.00
Huomaa: myös miehet
Tuire Kajasvirta
tuire.kajasvirta(a)gmail.com
Karhula
Karhulan alasali
Karhulantie 31
Tiistai ja Perjantai klo 11.00-13.00
Huomaa: myös miehet
Eija Hyypiä
eija.hyypia(a)gmail.com
Keskusta
Kotkan srk:n takkahuone
Mariankatu 14
Maanantai ja Torstai klo 11.00-13.00
Huomaa: myös miehet
Tellervo Nousiainen
tellenousiainen(a)gmail.com
Langinkoski
Langinkosken kirkon Toivonsali
Langinkoskentie 1
Maanantai ja Torstai klo 10.00-12.00
Huomaa: myös miehet
Eija Hyypiä
eijahyypia(a)gmail.com
Lappi
Päijät-Häme
Heinola
Jyränkölä, Harjurinne
Siltakatu 5
Keskiviikko klo 13.30-15.00
Kirsti Mansikkala
kirsti.mansikkala(a)gmail.com
Lahti
Lahden Kansanopisto, Puustelli
Harjukatu 46
Keskiviikko klo 10.00-12.00
Eeva Honkasalo,
eeva.honkasalo(a)gmail.com
Lahden Kansanopisto, Puustelli
Harjukatu 46,

Tiistai klo 18.00-20.00
Kirsti Heikkilä
klheikkila(a)gmail.com
Lahden Kansanopisto, Takkatupa
Harjukatu 46
Tiistai klo 18.00- 20.00
Huomaa: miesten ryhmä
Anneli Einiö
Anneli.einio(a)gmail.com
Pirkanmaa
Lempäälä
Kahvila Olkkari
Tampereentie 4
Tiistai klo 10.00-12.00
Sirpa Niskala
sirpa.niskala(a)kolumbus.fi
Pirkkala
Kirkkoveräjä
Kouluportinkuja 1
Torstai klo 10.00-12.00
Tuuli Rajala
tuuli.rajala(a)gmail.com
Tampere
kotiopetustiimi
Kirsti Roine
kirsti.roine(a)gmail.com
Hervanta
Vapaa-aikatalo,
Lindforsinkatu 5, luokka 211
Torstai klo 10.00-12.00
Riitta Ollila
riitta.ollila(a)tampere.fi
Keskusta
Monitoimitalo 13,
Satakunnankatu 13
Keskiviikko klo 10.00-12.00
Leena Juntunen-Toiva
juntleen(a)gmail.com
Ylöjärvi
Pappilan Perhetalo,
Loilantie 3
Perjantai klo 10.00-12.00
Hannele Aunola
h.aunola(a)gmail.com
Pohjanmaa
Jakobstad
Stadsbiblioteket, grupprummet II vån.
Runebergsgatan 12
Måndag klo 15.30-17.00
Huomaa: Vi studerar svenska
Kristina Lundström-Björk
kristina.lundstrom-bjork@multi.fi
Piertarsaari
Pietarsaaren Kaupunginkirjasto, ryhmähuone 2. kerros
Runeberginkatu 12
Tiistai klo 16.00-17.30
Kristina Lundström-Björk
kristina.lundstrom-bjork(a)multi.fi
Vaasa
Perhekeskus Helmi,
Vöyrinkatu 2 B
Tiistai klo 10.00-12.00
Leena Nieminen
leenanieminen11(a)gmail.com
Kotomaja
Läntinen Kasarmintori 8-10
Maanantai klo 13.00-15.00
Huomaa: miesten ryhmä
Porter Gerald
gerald.porter(at)uva.fi
Kotomaja
Läntinen Kasarmintori 8-10
Keskiviikko klo 10.00-12.00
Anja Jousranta
anja.jousranta(at)gmail.com
Kotomaja,
Läntinen Kasarmintori 8-10
Perjantai klo 10.00-12.00
Leena Miettinen-Lillqvist
tuuliaqvist(at)gmail.com
Perhekeskus Helmi,
Vöyrinkatu 2 B
Perjantai klo 10.00-12.00
Mirjam Lehto
mirjam.lehto@netikka.fi
Perhekeskus Helmi,
Vöyrinkatu 2 B
Torstai klo 10.00-12.00
Kirsti Eneberg
kirenebe(at)luukku.com
SPR suomalainen osasto
Kauppapuistikko 26
Keskiviikko klo 14.00-16.00
Emmi Juutilainen
emmi.juutilainen(at)sprvaasa.fi
Vaasan Kaupunginkirjaston kahvila,
Kirjastonkatu 3
Tiistai klo 17.30-19.00
Huomaa: Let's speak Finnish, myös miehet
Päivi Ranjkesh
paivi.ranjkesh(a)edu.vaasa.fi
Pohjois-Karjala
Joensuu
Rantakylä
Rantakylän kirjasto,
Pataluodonkatu 2
Tiistai klo 11.00-13.00
Pirkko Pajari
pirkko_pajari@hotmail.com
Pohjois-Pohjanmaa
Oulu
Toppila
Toppilan asukastupa Alvar
Sihtikuja 2
Maanantai klo 10.30-12.30
Marketta Perälä
marketta.p@luukku.com
Pudasjärvi
Toteutettu yhteistyössä kunnan Suomi-Startti-ohjelman kanssa
kysyttäessä
Huomaa: myös miehet
Sirkka Stenius
sirkka.stenius(a)gmail.com
Pohjois-Savo
Iisalmi
Perhekeskus Onni ja Ilona
Pohjolankatu 6 L 6
Keskiviikko klo 14:00-16:00
Leena Mikkola
mikkola.leena(a)gmail.com
Kuopio
Monikulttuurikeskus Kompassi (Settlementtiyhdistys)
Hapelähteenkatu 33
Tiistai klo 12.00-14.00
Kaisa Klemola
klemolak(a)gmail.com
Satakunta
Pori
Seurakuntakeskuksen kerhohuone
Eteläpuisto 10 E
Tiistai klo 17.00-19.00
Irene Suominen
ullairene.suominen(a)gmail.com
Uusimaa
Espoo
Espoon keskus
Entressen kirjasto,
Sininen huone,
Siltakatu 11
Keskiviikko klo 10.15-11.45
Hilkka Autio-Ikkala
hilkka.autio-ikkala@welho.com
Espoonlahti
Espoonlahden srk
Espoonlahden kirkko
Kipparinkatu 8, 02320 Espoo, 2. krs. huone 207
Keskiviikko klo 17.30-19.00
Huomaa: Myös miehet, ilta
Kaija Heikkilä
kaija.heikkila@hotmail.fi
Espoonlahti
Espoonlahden srk.,
Soukankuja 3
Tiistai klo 09.30-11.00
Huomaa: Päivä
Leena Savolahti
savole(a)luukku.com
Kilo
Espoon Diakoniasäätiön työpaja,
Kilonkartanontie 3
Tiistai klo 12.30 - 14.00
Huomaa: Vain Diakoniasäätiön ohjaamat opiskelijat
Tuula Orantie
tuulaorantie(a)hotmail.com
Kilo
Espoon Diakoniasäätiön työpaja,
Kilonkartanontie 3
Torstai klo 10.30-12.00
Huomaa: Vain Diakoniasäätiön ohjaamat opiskelijat
Helena Heinänen
hean.heinanen(a)gmail.com.
Leppävaara
Sellon kirjasto
Leppävaarankatu 9
Keskiviikko klo 15.00-17.00
Huomaa: myös miehet
Martta Nurmi
martta.nurmi(at)evl.fi
Matinkylä-Olari
Matinkylän Asukastalo Kylämaja,
Matinkatu 7
Tiistai klo 12.00-13.30
Liisa Tommila
liisa.tommila(a)tietotori.fi
Tapiola
Kauppamiehentie 6
Torstai klo 15.00-16.30
Maire Mäkinen
maire.i.makinen(a)gmail.com
Helsinki
Itä-Pasila
Pasilan asukastalo
Topparikuja 2
Keskiviikko klo 10.00-12.00
Huomaa: myös miehet
Maija-Liisa Mäkeläinen
maija-liisa.makelainen(a)elisanet.fi
Itä-Pasila
Pasilan asukastalo, Topparikuja 2
Maanantai klo 10.00-12.00
Huomaa: myös miehet
Liisa Ampio
liisa.ampio(a)netti.fi
Itäkeskus
Aikuislukio, apuopetusta
-
Liisa Uotila
liisau(a)elisanet.fi
Itäkeskus
Itäkeskuksen kirjasto, Turunlinnantie 1
Maanantai 10.00-12.00
Aulikki Raatikainen
aulikki.raatikainen(a)gmail.com
Kaisaniemi
Kulttuurikeskus Caisa
Mikonkatu 17 C
Torstai klo 10.30-12.00
Ilse Tuominen
ilse(a)phone.fi
Kalliola
Kalliola-talo
Sturenkatu 11
Tiistai klo 16.30-18.30
Huomaa: myös miehet
Sirkka Koponen
sirkka.koponen(a)suomi24.fi
Kalliola
Kalliola-talo, Sturenkatu 11
Keskiviikko klo 13.00-15.00
Huomaa: myös miehet
Sirkka Koponen
sirkka.koponen(a)suomi24.fi
Kalliola
Kalliola-talo, Sturenkatu 11
Maanantai klo 13.00-15.00
Huomaa: (apukieli englanti) myös miehet
Sirkka Koponen
sirkka.koponen(a)suomi24.fi
Kalliola
Kalliola-talo, Sturenkatu 11
Tiistai klo 10.00-12.00
Huomaa: myös miehet
Sirkka Koponen
sirkka.koponen(a)suomi24.fi
Kalliola
Kalliola-talo, Sturenkatu 11
Perjantai klo 18.00-20.00
Katri Yli-Viikari
katri.yliviikari(a)gmail.com
Keskusta
Cafe Seed, Adventtikirkko, Annankatu 7
Tiistai klo 17.30-19.30
Seija Ranta-aho
seija.rantaaho(a)gmail.com
Kinapori
Kinaporin palvelukeskus, Kinaporinkatu 9 A
Maanantai klo 10.00-12.00
Huomaa: myös miehet
Soili Harjula
harjulasoili(a)gmail.com
Kontula
Kontulan lähiöasema,
Keinulaudankuja 4 C
Maanantai klo 14.00- 16.00
Huomaa: miesten ryhmä
Mikko Uutela
mikko.uutela(a)sdo.fi
Malminkartano
Kuntoutussäätiö
Puustellinpolku 25 B
Maanantai klo 10.00-12.00
Marja Liisa Toivanen, marjatoivanen(a)hotmail.com
Pitäjänmäki
Pitäjänmäen työväenyhdistys
Konalantie 10
Keskiviikko klo 10.00-12.00
Pirjo Kivistö
pirjo.kivisto(a)gmail.com
Roihupelto
Suomen diakoniaopisto, Sovinnon kampus,
Pulttitie 9-11
Tiistai klo 10.00-12.00
Katariina Mankinen
katariina.mankinen(a)sdo.fi
Töölö
Käpyrinne ry, Palvelutalo Kantin pysäkki,
Humalistonkatu 4,
Torstai klo 14.00-15.00
Huomaa: ikääntyneille
Susanna Lehtovaara
susanna.lehtovaara(a)kapyrinne.fi
Vuosaari
Kallahden nuorisotalo
Pohjavedenkatu 5
Maanantai klo 10.00-12.00
Kati Kleemola
kati.kleemola(a)gmail.com
Vuosaari
Kallahden nuorisotalo, Pohjavedenkatu 5
Tiistai klo 10.00-12.00
Ritva Kosonen
ritva.h.kosonen(a)gmail.com
Hyvinkää
Betania,
Helenenkatu 15
Tiistai klo 14.00-16.00
Pirkko Mäki,
niittysaari(a)luukku.com
Kauniainen
Kauniaisten kirjasto
Thurmaninaukio 6
Keskiviikko klo 17.00-18.00
Huomaa: myös miehet
Eevaliisa Hindsberg
eevaliisa.hindsberg(a)gmail.com
Lohja
Lohjan Monitoimikeskus
Sepänkatu 7
Torstai klo 16.00-18.00
Arto Halme
arto.halme(a)lohjanmonitoimikeskus.fi
Lohjan Monitoimikeskus,
Sepänkatu 7
Torstai klo 10.00-12.00
Arto Halme
arto.halme(a)lohjanmonitoimikeskus.fi
Porvoo
Gammelbackan kirjasto,
Keskusaukio 1
Keskiviikko klo 10.00-12.00
Säde Kajosvuo-Hämäläinen
kajosvuo(a)gmail.com
Sipoo
Lukkarin koulu,
Lukkarintie 2
tauolla 16.11. asti
Tiistai klo 17.30-19.30
Huomaa: myös miehet
Mervi Jokela
mervijokela(a)hotmail.com
Vantaa
Hakunila
Hakunilan kirjasto,
Kimokuja 5
Tiistai klo 10.00-12.00
Hilkka Aura
hilkka.aura(a)elisanet.fi
Koivukylä
Koivukylän kirjasto,
Hakopolku 2
Maanantai klo 11.00-13.00
Ritva Tuomi
rttuomi(a)gmail.com
Länsimäki
Kansainväinen toimintakeskus,
os. Kilpakuja 1
Keskiviikko klo 10.00-12.00
Huomaa: myös miehet
Pirjo-Riitta Frankenhaeuser
pirjo.frankenhaeuser(a)gmail.com
Martinlaakso
Martinlaakson kirjasto,
Laajaniityntie 3
Torstai klo 10.00-12.00
Raili Etelämäki
raili.etelamaki(a)kolumbus.fi
Myyrmäki
Kohtaamispaikka Myyrinki,
Liesitori 1, 3. kerros
Maanantai klo 10.00-12.00
Sirpa Tuisku
stuisku(a)netti.fi
Myyrmäki
Myyrmäen kirjasto,
Paalutori 3, 2. krs
Maanantai klo 18.00-20.00
Huomaa: myös miehet
Marja Liisa Toivanen
marjatoivanen(a)hotmail.com
Pähkinärinne
Hämeenkylän SKR:n kerhotula,
Lammaspolku 1
Tiistai klo 9.30 - 11.30
Riitta Sivenius
riitta.sivenius(a)gmail.com
Tikkurila
Nicehearts,
Unikkotie 2 C
Keskiviikko klo 10.00-12.00
Annukka Gauffin-Kauppinen
annukka.gauffin-kauppinen(a)kolumbus.fi
Tikkurila
Silkinportti,
Tikkurilantie 44 F, (2. kerros)
Torstai klo 12.00-14.00
Marja Taskinen
marja.taskinen(a)elisanet.fi
Tikkurila
Silkinportti,
Tikkurilantie 44 F, (2. kerros)
Tiistai klo 10.00-12.00
Marja Taskinen
marja.taskinen(a)elisanet.fi
Vihti
Nummela
Vihdin kirjasto,
Pisteenkaari 9
Tiistai klo 18.00-20.00
Arto Halme
arto.halme(a)lohjanmonitoimikeskus.fi
Nummela
Vihdin kirjasto,
Pisteenkaari 9
Tiistai klo 13.00-15.00
Arto Halme
arto.halme(a)lohjanmonitoimikeskus.fi
Varsinais-Suomi
Kaarina
Pikku-Mustikka,
Pehtorinkatu 2 F 26
Maanantai-torstai klo 9.00-12.00
Johanna Heinonen
johanna.heinonen(a)sateenkaarikoto.fi

Päivi Lehtinen
paiviklehtinen(a)hotmail.com
Raisio
Perhekeskus Sateliitti,
Lumparlankatu 18
Keskiviikko klo 10.00-11.30
Anu Alanen
anu.m.alanen(a)saunalahti.fi

Päivi Lehtinen
paiviklehtinen(a)hotmail.com
Turku
Daisy Ladies,
Linnankatu 41
Keskiviikko klo 10.00-11.30
Anne Maria Ylisaari
annemariaylisaari(a)gmail.com
Työväenopisto, kototoiminta
Kaskenkatu 5
Maanantaista torstaihin klo 9.00-12.30
Huomaa: Ulkomaalaistoimiston nimeämät osallistujat, apuopetusta
Päivi Talvinen
paivi.talvinen(a)turku.fi

Päivi Lehtinen
paiviklehtinen(a)hotmail.com
Aurala
Kototoiminta,
Satakunnantie 10
Perjantai klo 13.00-15.00
Huomaa: Ulkomaalaistoimiston nimeämät osallistujat, apuopetusta
Päivi Talvinen
paivi.talvinen(a)turku.fi

Päivi Lehtinen
paiviklehtinen(a)hotmail.com
Halinen
Opetuskoti Mustikka
Kardinaalinkatu 3 P151
Tiistaista torstaihin klo 9.00-12.00
Huomaa: apuopetusta
Maura Tiuraniemi
maura.tiuraniemi(a)sateenkaarikoto.fi

Päivi Lehtinen
paiviklehtinen(a)hotmail.com
Halinen
Opetuskoti Mustikka,
Kardinaalinkatu 3 P 151
Maanantai 9.30-11.00
Maura Tiuraniemi
maura.tiuraniemi(a)sateenkaarikoto.fi

Päivi Lehtinen
paiviklehtinen(a)hotmail.com
Lauste
Päiväkoti VillaSukka,
Kämnerinpolku 5
Perjantai klo 9.00-11.00
Huomaa: myös miehet
Leena Raiskio
l.raiskio(a)luukku.com

Päivi Lehtinen
paiviklehtinen(a)hotmail.com
Varissuo
Mannerheimin Lastensuojeluliitto
Perhekeskus Touhula,
Pelttarinkatu 4 A
Perjantai klo 11.00-13.00
Huomaa: myös miehet
Eila Puhakka
eila.puhakka2(a)luukku.com

Tilaa uutiskirje

Julkaisemme verkostomme vapaaehtoisille tarkoitettua uutiskirjettä viisi kertaa vuodessa.