Opetusryhmät




 Luetaan yhdessä -ryhmät kesätauolla 1.6.-31.8.2017

Paikkakunta

Paikka

Aika

Yhteyshenkilö

Espoo,
Espoon keskus

Entressen kirjasto,
Sininen huone, 
Siltakatu 11

Keskiviikko
klo 10.15-11.45

Sirpa Aaltonen sirpa.aaltonen(a)kolumbus.fi

Espoo, Espoonlahti
(myös miehet) ilta

Espoonlahden srk.,
Merivirta 3

Torstai klo 17.30-19.00

Kaija Heikkilä
kaija.heikkila(a)hotmail.fi

Espoo, Espoonlahti 
päivä

Espoonlahden srk.,
Soukankuja 3

Tiistai klo 09.30-11.00

Leena Savolahti
savole(a)luukku.com

Espoo,
Matinkylä-Olari

Matinkylän Asukastalo Kylämaja,
Matinkatu 7

Tiistai
klo 12.00-13.30

Liisa Tommila,
liisa.tommila(a)tietotori.fi

Espoo, Leppävaara

Leppävaaran kirkko
Veräjäkallionkatu 2

Maanantai
klo 10.00-12.00

Marja Paukku 
mpaukku(a)hotmail.com

Espoo, Suomenoja
(vain Diakoniasäätiön ohjaamat opiskelijat)

Espoon Diakoniasäätiön työpaja, 
Hyljeluodontie 3 J ja H

Tiistai klo 12.30 - 14.00

Tuula Orantie
tuulaorantie(a)hotmail.com

Espoo, Suomenoja
(vain Diakoniasäätiön ohjaamat opiskelijat)

Espoon Diakoniasäätiön työpaja, 
Hyljeluodontie 3 A

Torstai
klo 10.00-11.30

Leena Keskitalo
leena.keskitalo(a)gmail.com

Espoo, Tapiola

Ejy ry.
Kauppamiehentie 6

Torstai
klo 15.00-17.00

 Maire Mäkinen maire.i.makinen(a)gmail.com

Heinola, 
kouluryhmä

Lyseonmäen koulu
Savontie 19

Keskiviikko
15.00-17.00

Aulikki Voutilainen
auli.vou(a)gmail.com

Heinola,
vastaanottokeskus (vain vastaanottokeskuksen asiakkaat)

Opeko
Lampikatu 5

Keskiviikko
klo 15.00-17.00

Eva Varis
eva.varis(a)gmail.com

Helsinki, Itäkeskus 2

Aikuislukio, apuopetusta

 

Liisa Uotila 
liisau(a)elisanet.fi

Helsinki,
Itäkeskus

Itäkeskuksen kirjasto, Turunlinnantie 1

Maanantai
10.00-12.00

Aulikki Raatikainen
aulikki.raatikainen(a)gmail.com

Helsinki, 
Itä-Pasila, 1

Pasilan asukastalo, Topparikuja 2

Maanantai
klo 10.00-12.00

Liisa Ampio,
liisa.ampio(a)netti.fi

Helsinki, Itä-Pasila miesten ryhmä

Pasilan asukastalo, Topparikuja 2

Maanantai klo 12.00-14.00

Irma Heikkilä-Paukkonen
irma.hepa(a)gmail.com

Helsinki,
Itä-Pasila, 2

Pasilan asukastalo, Topparikuja 2

Keskiviikko
klo 10.00-12.00

Maija-Liisa Mäkeläinen 
maija-liisa.makelainen(a)elisanet.fi

Helsinki, 
Caisa

Kulttuurikeskus Caisa, Mikonkatu 17 C

Torstai
klo 10.30-12.00

Ilse Tuominen
ilse(a)phone.fi

Helsinki, Kalliola
(myös miehet)

Kalliola-talo, Sturenkatu 11

Maanantai
klo 18.00-20.00

Elise Hiidenuhma-Kivelä, 
elise.hiidenuhma-kivela(a)kolumbus.fi

Helsinki, Kalliola 2

Kalliola-talo, Sturenkatu 11

Perjantai
klo 18.00- 20.00

Katri Yli-viikari
katri.yliviikari(a)gmail.com

Helsinki,
Kalliola 3
(apukieli englanti)

Kalliola-talo, Sturenkatu 11

Maanantai
klo 13.00-15.00

Anne Forsgrén 
forsgren.anne(a)gmail.com

Helsinki,
Kalliola 4

Kalliola-talo, Sturenkatu 11

Keskiviikko
klo 12.00-14.00

Anne Forsgrén 
forsgren.anne(a)gmail.com

Helsinki, keskusta

Cafe Seed, Adventtikirkko, Annankatu 7

Tiistai
klo 17.30-19.30

Seija Ranta-aho
seija.rantaaho(a)gmail.com

Helsinki, Kinapori

Kinaporin palvelukeskus, Kinaporinkatu 9 A

Maanantai
klo 10.00-12.00

Soili Harjula

harjulasoili(a)gmail.com

Helsinki, Malminkartano

Nuorisotalo, Piianpolku 3

Maanantai
klo 10.00-12.00

Marja Liisa Toivanen, marjatoivanen(a)hotmail.com

Helsinki,
Pitäjänmäki

Pitäjänmäen työväenyhdistys
Konalantie 10

Keskiviikko
klo 10.00-12.00

Pirjo Kivistö
pirjo.kivisto(a)gmail.com

Helsinki,
Roihupelto

Suomen diakoniaopisto, Sovinnon kampus, 
Pulttitie 9-11

Tiistai 
klo 10.00-12.00

Katariina Mankinen
katariina.mankinen(a)sdo.fi 

 

Helsinki,
Roihupelto
(miesten ryhmä)

Kontulan lähiöasema,
Keinulaudankuja 4 C 

Maanantai
klo 14.00- 16.00

Mikko Uutela
mikko.uutela(a)sdo.fi

 

Helsinki,
Töölö

Käpyrinne ry, Palvelutalo Kantin pysäkki, 
Humalistonkatu 4,
ikääntyneille

Torstai
klo 14.00-15.00

Susanna Lehtovaara
susanna.lehtovaara(a)kapyrinne.fi

Helsinki, Vuosaari

Kallahden nuorisotalo, Pohjavedenkatu 5

Tiistai
klo 10.00-12.00

Ritva Kosonen
ritva.h.kosonen(a)gmail.com

Helsinki, Vuosaari 2

Kallahden nuorisotalo, Pohjavedenkatu 5

Maanantai
klo 10.00-12.00

Kati Kleemola
kati.kleemola(a)gmail.com

Helsinki, Vuosaari 3

Kallahden nuorisotalo, Pohjavedenkatu 5

Torstai klo 10.00-12.00

Inkeri Näätsaari
inkeri(a)me.com

Hyvinkää

Mummon kammari, Helenenkatu 34 D

Tiistai
klo15.00-17.00

Pirkko Mäki, 
niittysaari(a)luukku.com

Hämeenkyrö 1

Pikkusilta, Väinämöisentie 23

Tiistai 
klo 10.00-12.00

Kaija Viitala, kaija.viitala(a)luukku.com

Hämeenkyrö 2

Monitoimikeskus Silta, kirjaston kokoushuone

Maanantai 
klo 18.00-20.00

Kaija Viitala, kaija.viitala(a)luukku.com

Hämeenlinna, keskusta 1

Kumppanuustalo, Kirjastokatu 1
(lastenhoito järjestetty)

Maanantai 
klo 10.00-12.00

Ulla Linjama
ulla.linjama(a)gmail.com

Hämeenlinna, keskusta 2

Kumppanuustalo, Kirjastokatu 1
(lastenhoito järjestetty)

Keskiviikko 
klo 10.00-12.00

Mervi Punto

meevipunto(a)gmail.com

Hämeenlinna, Iltaryhmä

Kumppanuustalo, Kirjastokatu 1

Maanantai 
klo 18.00-20.00

Marjatta Kurri
marjatta.kurri(a)pp1.inet.fi

Hämeenlinna,
Vanajan vankila (naiset)

Vanajan osaston naisvankilassa toimiva ryhmä

lisätietoa kysyttäessä

Tuula Kemppi
tuula.kemppi(a)om.fi

Hämeenlinna,
Vanajan vankila (miehet)

Vanajan vankilan Ojoisten osastolla toimiva ryhmä

lisätietoa kysyttäessä

Minna Mantila
minna.manttila(a)om.fi

Iisalmi

Perhekeskus Onni ja Ilona, Pohjolankatu 6 L 6

Torstai klo 13.00 - 15.00

 

Imatra

Monikulttuurikeskus Kipinä, Asemäentie 6 B

Keskiviikko klo 14.00 - 16.00

 

Jakobstad

Stadsbiblioteket, grupprummet II vån., Runebergsgatan 12

Måndag

kl. 15.30-17.00

Kristina Lundström-Björk kristina.lundstrom-bjork(a)jakobstad.fi

Kaarina

Pikku-Mustikka,
Pehtorinkatu 2

Maanantai-torstai
klo 9.30-11

Kaisa Sinisalo kaisa.sinisalo (a)sateenkaarikoto.fi

Päivi Lehtinen 
paiviklehtinen(a)hotmail.com

Kajaani,
Keskusta

SPR:n toimisto,
Kauppakatu 44

Tiistai
klo 10.15-11.45

Kaija Itkonen kaijasin.itkonen(a)gmail.com

Kauniainen

Kauniaisten nuorisotalo
Läntinen koulupolku 1

Torstai
klo 10.00-12.00

Eevaliisa Hindsberg eevaliisa.hindsberg(a)gmail.com

Kotka, Aittakorpi
(myös miehet)

Aittakorven srk.talo Luhtipolku 3

Tiistai
klo 10.00-12.00

Tuire Kajasvirta
tuire.kajasvirta(a)gmail.com

Kotka, Langinkoski
(myös miehet)

Langinkosken kirkon Toivonsali, Langinkoskentie 1

Maanantai ja Torstai
klo10.00-12.00

Eija Hyypiä
eijahyypia(a)gmail.com

Kotka, Laajakoski

 Laajakosken vastaanottokeskus
Laajakoskentie 536

Maanantai ja Torstai
klo 15.00-17.00

Tuula Arminen
tuulaarminen(a)gmail.com

Kotka, Karhula
(myös miehet)

Karhulan alasali, 
Karhulantie 31

Tiistai ja Perjantai
klo 11.00-13.00

Tuula Arminen
tuulaarminen(a)gmail.com

Kotka, keskusta 
(myös miehet)

Kotkan srk:n takkahuone, Mariankatu 14

Maanantai ja Torstai klo 11.00-13-00

Tellervo Nousiainen
tellenousiainen(a)gmail.com

Kuopio

Monikulttuurikeskus Kompassi (Settlementtiyhdistys), Hapelähteenkatu 33

Tiistai
klo 12.00-14.00

Virve Vainio
virve.vainio(a)gmail.com

Lahti 1

Lahden Kansanopisto, Harjukatu 46,
Puustelli

Keskiviikko 
klo 10.00-12.00

Eeva Honkasalo, 
eeva.honkasalo(a)gmail.com

Lahti 2

Lahden Kansanopisto, Harjukatu 46,
Puustelli

Tiistai 
klo 18.00-20.00

Kirsti Heikkilä, 
klheikkila(a)gmail.com

Lahti 3, 
miesten ryhmä

Lahden Kansanopisto, Harjukatu 46, alaluokka

Tiistai
klo 18.00- 20.00

Pentti Varhama
pentti.varhama(a)gmail.com

Lahti 4,
miesten ryhmä

Lahden Kansanopisto, Harjukatu 46 Takkatupa

Tiistai
klo 18.00- 20.00

Anneli Einiö

Anneli.einio(a)gmail.com

Lappeenranta, keskusta

Me-talo
Kauppakeskus Opri, 2. krs.
Valtakatu 30

Keskiviikko
klo 12.00-14.00

Eeva Visala
eeva.visala(a)gmail.com

Lappeenranta, Sammonlahti

Sammonlahden seurakuntakeskus, Hietakallionkatu 7,

Torstai klo 17.00-18.30

Eeva Visala
eeva.visala(a)gmail.com

Lohja 1

Lohjan Monitoimikeskus,
Sepänkatu 7

Torstai
klo 10.00-12.00

Arto Halme
arto.halme(a)lohjanmonitoimikeskus.fi

Lohja 2
(myös miehet)

Lohjan Monitoimikeskus,

Sepänkatu 7

Torstai
klo 16.00-18.00

Arto Halme
arto.halme(a)lohjanmonitoimikeskus.fi

Oulu, 
Toppila

Toppilan asukastupa Alvar
Sihtikuja 2

Maanantai
klo 10.30-12.30

Tuula Lumme tuula.lumme(a)dnainternet.net
Jaana Salomäki
jaana.salomaki(a)dnainternet.net

Oulu, Kaijonharju

Kaijonharjun nuorisotalo, 
Kalevalantie 5

Maanantai
klo 10.00-12.00

Susanna Pirttikangas
susanna.pirttikangas(a)ee.oulu.fi
Jaana Salomäki
jaana.salomaki(a)dnainternet.net

Oulu, Tuira

Vuolle opisto, Kaarretie 14

Keskiviikko
klo 10.00-12.00

Jaana Salomäki
jaana.salomaki(a)dnainternet.net

Pietarsaari

Pietarsaaren Kaupunginkirjasto, ryhmähuone 2. kerros

Tiistai
klo 16.00-17.30

Kristina Lundström-Björk
kristina.lundstrom-bjork(a)multi.fi

Pirkkala

Kirkkoveräjä, Kouluportinkuja 1

Torstai
klo 10.00-12.00

Tuuli Rajala
tuuli.rajala(a)gmail.com

Pori

Seurakuntakeskuksen kerhohuone,
Eteläpuisto 10 E

Tiistai
klo 17.00-19.00

Irene Suominen
ullairene.suominen(a)gmail.com

Porvoo

Gammelbackan kirjasto, Keskusaukio 1

Keskiviikko
klo 10.00-12.00

Aila Blomster
aila.blomster@pp.inet.fi

Pudasjärvi

Toteutettu yhteistyössä kunnan Suomi-Startti-ohjelman kanssa

Kysyttäessä

Sirkka Stenius
sirkka.stenius(a)gmail.com

Riihimäki

Yhteistyössä Riihimäen aikuislukion kanssa, Riihimäen kansalaisopisto, Puistikko 5

Keskiviikko klo 12.00

Anita Virekunnas anita.virekunnas(a)kolumbus.fi

Sipoo

Lukkarin koulu,

Lukkarintie 2

Tiistai
klo 17.30-19.30

Mervi Jokela
mervijokela(a)hotmail.com

Tampere, Hervanta

Vapaa-aikatalo, Lindforsinkatu 5, 
luokka 211

Torstai
klo 10.00-12.00

Riitta Ollila
riitta.ollila(a)tampere.fi

Tampere,
Keskusta

Monitoimitalo 13,
Satakunnankatu 13

Keskiviikko
klo 10.00-12.00

Leena Juntunen-Toiva
juntleen(a)gmail.com

Tampere,
Kotiopetus

Kotiopetustiimi

-

Kaija Viitala
kaija.viitala(a)luukku.com

Turku,
Daisy Ladies

Daisy Ladies, Uudenmaankatu 1

Keskiviikko
klo 10.00-11.00

Anne Maria Ylisaari
annemariaylisaari(a)gmail.com

Turku, Työväenopisto
(ulkomaalaistoimiston nimeämät osallistujat)

Kototoiminta, apuopetusta
Kaskenkatu 5

Maanantaista perjantaihin
klo 9.00-12.30

Päivi Talvinen
paivi.talvinen(a)turku.fi

Päivi Lehtinen 
paiviklehtinen(a)hotmail.com

Turku,
Työväenopisto
(ulkomaalaistoimiston nimeämät osallistujat)

Kototoiminta, apuopetusta
Kaskenkatu 5

Perjantai
klo 13.00-15.00

Päivi Talvinen
paivi.talvinen(a)turku.fi

Päivi Lehtinen 
paiviklehtinen(a)hotmail.com

Turku, 
Halinen

Opetuskoti Mustikka,
Kardinaalinkatu 3 P 151

Maanantai 9.30-11.00

Jenni Tolonen
jenni.tolonen(a)sateenkaarikoto.fi

Päivi Lehtinen 
paiviklehtinen(a)hotmail.com

Turku, 
Halinen

Opetuskoti Mustikka, Kardinaalinkatu 3 P 151
apuopetusta

Torstai
klo 09.15-13.00

Jenni Tolonen
jenni.tolonen(a)sateenkaarikoto.fi

Päivi Lehtinen 
paiviklehtinen(a)hotmail.com

Turku, Halinen,

Opetuskoti Mustikka
Kardinaalinkatu 3 P151
apuopetusta

Tiistai ja Keskiviikko
klo 09.15-12.00

Jenni Tolonen
jenni.tolonen(a)sateenkaarikoto.fi

Päivi Lehtinen 
paiviklehtinen(a)hotmail.com

Turku, Halinen

Opetuskoti Mustikka
Kardinaalinkatu 3 P151
apuopetusta

Keskiviikko

klo 10.00-12.00

Jenni Tolonen
jenni.tolonen(a)sateenkaarikoto.fi

Päivi Lehtinen 
paiviklehtinen(a)hotmail.com

Turku, Heinänokka

Heinänokan kurssikeskuksen vastaanottokeskus

Maanantai
klo 14.00-16.00

Auli Ryökäs
auli.ryokas(a)pp.inet.fi

Turku, Varissuo

Mannerheimin Lastensuojeluliitto
Perhekeskus Touhula,
Pelttarinkatu 4 A

Perjantai
klo 11.00-13.00

Eila Puhakka
eila.puhakka2(a)luukku.com

Turku,
Varissuo
(ulkomaalaistoimiston nimeämät osallistujat)

Kototoiminta, apuopetusta
Yhdessä-yhdistyksen tila
Nisse Kavonkatu 3

Maanantai ja Keskiviikko
klo 9.00-12.30

Päivi Talvinen
paivi.talvinen(a)turku.fi

Päivi Lehtinen 
paiviklehtinen(a)hotmail.com

Turku,
Lauste

Päiväkoti VillaSukka
Kämnerinpolku 5

Maanantai
klo 9.00-11.00

Leena Raiskio
l.raiskio(a)luukku.com

Raisio

Perhekeskus Sateliitti, Lumparlankatu 18

Keskiviikko
klo 10.30-12.00

Anu Alanen
anu.m.alanen(a)saunalahti.fi

Vaasa, 1

Perhekeskus Helmi, Vöyrinkatu 2 B

Tiistai
klo 10.15-12.15

Leena Nieminen
leenanieminen11(a)gmail.com

Vaasa2

Perhekeskus Helmi, Vöyrinkatu 2 B

Keskiviikko 
klo 10.15-12.15

Kaarina Ryytty
kaaryy(a)suomi24.fi

Vaasa, 3

Perhekeskus Helmi, Vöyrinkatu 2 B

Torstai
klo 10.15-12.15

Kirsti Eneberg
kirenebe(a)luukku.com

Vaasa4

Perhekeskus Helmi, Vöyrinkatu 2 B

Perjantai
klo 10.15-12.15

Susanna Palmroth
susanna.palmroth21(a)gmail.com

Vaasa, 5
(naiset)

Kotomaja, Läntinen Kasarmintori 8-10

Keskiviikko
klo 10.00-12.00

Anja Jousranta
anja.jousranta(a)gmail.com

Vaasa, 6
(myös miehet)

SPR suomalainen osasto, Kauppapuistikko 26

Keskiviikko
klo 14.00-16.00

Maarit Puhakka
maarit.puhakka(a)punainenristi.fi

Vaasa, 7
Kotomaja miehet

Kotomaja, Miesten ryhmä, Läntinen Kasarmintori 8-10

Maanantai 
klo 13.00-15.00

Gerald Porter
gerald.porter(a)uva.fi

Vaasa, 8
Let's speak Finnish, (myös miehet)

Vaasan Kaupunginkirjaston kahvila, Kirjastonkatu 3

Keskiviikko
klo 17.30-19.00

Päivi Ranjkesh, paivi.ranjkesh(a)edu.vaasa.fi

Vantaa,
Hakunila

Hakunilan kirjasto, Kimokuja 5

Tiistai klo 10.00-12.00

Hilkka Aura
hilkka.aura(a)elisanet.fi

Vantaa Koivukylä

Koivukylän kirjasto,
Hakopolku 2

Maanantai 
klo 11.00-13.00

Ritva Tuomi
rttuomi(a)gmail.com

Vantaa, Länsimäki

Kansainväinen toimintakeskus, os, Kilpakuja 1

Keskiviikko 
klo 10.00-12.00

Pirjo-Riitta Frankenhaeuser
pirjo.frankenhaeuser(a)gmail.com

Vantaa, Martinlaakso

Martinlaakson kirjasto, Laajaniityntie 3

Torstai 
klo 10.00-12.00

Raili Etelämäki
raili.etelamaki(a)kolumbus.fi

Vantaa, Myyrmäki

Kohtaamispaikka Myyrinki, Liesitori 1, 3. kerros

Maanantai
klo 10.00-12.00

Sirpa Tuisku 
stuisku(a)netti.fi

Vantaa, Myyrmäki 2

Myyrmäen kirjasto, 
Paalutori 3,
2. krs

Maanantai
klo 18.00-20.00

Marja Liisa Toivanen
marjatoivanen(a)hotmail.com

Vantaa, Pähkinärinne

Hämeenkylän seurakunnan kerhosuone, Lammaskuja 2 B

Tiistai
klo 10.00-12.00

Riitta Sivenius riitta.sivenius(a)gmail.com

Vantaa, Tikkurila,
Nicehearts

Nicehearts,
Unikkotie 2 C

Keskiviikko
klo 10.00-12.00

Annukka Gauffin-Kauppinen annukka.gauffin-kauppinen(a)kolumbus.fi

Vantaa, Tikkurila, Silkinportti

Silkinportti, Tikkurilantie 44 F, (2. kerros)

Tiistai
klo 10.00-12.00

Marja Taskinen
marja.taskinen(a)elisanet.fi

Vantaa, Tikkurila, Silkinportti 2

Silkinportti, Tikkurilantie 44 F, (2. kerros)

Torstai
klo 12.00-14.00

Marja Taskinen
marja.taskinen(a)elisanet.fi

Vantaa, Tikkurila, Aikuisopisto
(keskusteluryhmä aikuisopiston kurssin yhteydessä)

Vantaan aikuisopisto Lummetie 5

Torstai
klo 12.30-14.00

Birgit Packalen birgit.packalen(a)kolumbus.fi

Vihti, Nummela

Vihdin kirjasto,
Pisteenkaari 9, Nummela

Tiistai 
klo 13.00-15.00

Arto Halme
arto.halme(a)lohjanmonitoimikeskus.fi

Vihti, Nummela

Vihdin kirjasto,
Pisteenkaari 9, Nummela

Tiistai klo 18.00-20.00

Arto Halme
arto.halme(a)lohjanmonitoimikeskus.fi

Ylöjärvi

Pappilan Perhetalo, Loilantie 3

Perjantai
klo 10.00-12.00

Hannele Aunola
h.aunola(a)gmail.com